Heyes Lane's Board of Governors

Welcome to our Board of Governors

Mr A Allen, Chair of Governors

I became a Parent Governor at Heyes Lane in July 2019. My responsibilities include being a member of the Curriculum committee, and joint chair of the Finance & Premises committee as well as being the Link Governor for Health & Safety. I have two sons, one of whom is in year 5 and the other in year 1 at Heyes Lane. I bring experience through working in nuclear engineering of delivery of projects, studies and tasks; evaluating performance metrics and risk management; production and delivery of site strategies, including supporting analysis. I am passionate about encouraging children to consider careers in the STEM subjects. I am keen to ensure that the teaching and school environment is the best it can be within the resource constraints and seeking the best outcomes for the children and staff at the school

Category of Governor: Parent
Current term of Office: 22 July 2019 – 21 July 2023
Committees: Finance and Premises (Co-Chair), Curriculum

Mrs C Bibby, Staff Governor

I am employed by Heyes Lane Primary School as Year Group Lead of Year 3, as well as lead of Science across school. I have been a member of the HLPS staff since 2019, and a qualified teacher since 2014.

I am passionate about delivering high quality teaching across the curriculum, with a particular interest in reading for pleasure. I have run a variety of extra-curricular clubs around science and reading in my time at Heyes Lane. I am looking forward to helping the school develop and improve further over the next four years.

Mr O Gover, Co-opted Governor

I joined the Board of Governors as a Co-opted Governor in September 2019. I am currently Vice-chair of the Staffing Committee as well as sitting on the Curriculum committee and being the Link Governor for SEND.

I am currently a consultant for an airline software and solutions company, but I originally qualified as a primary school teacher where I taught Lower KS2 with a subject focus on Modern Foreign Languages and Physical Education. My experiences as a teacher has given me the important ability to understand not only the pressures faced by teachers and schools but also the fantastic and extremely hard work that everyone within education does. My current role is primarily focussed on helping airlines survive the crisis facing the airline industry through identifying areas of cost saving and revenue growth. In addition I provide key industry insight for my company to help with product development and roadmaps. I have thoroughly enjoyed working closely with everyone working at and linked with this wonderful school and I am committed help deliver the school’s vision.

Category of Governor: Co-Opted
Current term of Office: 12/09/19 – 11/09/23
Committees: Curriculum, Staff, SEND Link Governor

Mr J Pattison, Co-opted Governor

I joined the Board of Governors as a Co-opted Governor in September 2019. I am looking forward to being involved with the governing body and helping the school to continue to improve.

I have two children at the school and feel passionately about it: Heyes Lane is a wonderful school, where the happiness and welfare of the children is paramount. Indeed, our children very much enjoy attending Heyes Lane and take great pride in their school.

I am a Professor of International Politics at the University of Manchester and have over 15 years’ experience of working in the education sector. At Manchester, I’m currently part of the Leadership Team for the Department of Politics and serve as the Director of  Research. I have also previously served as the Director of Undergraduate Studies for Politics and the Director for the Masters in Human Rights.

I am currently co-chair of the Finance & Premises Committee at Heyes Lane Primary  School. 

Category of Governor: Co-Opted
Current term of Office: 20/09/2016 – 11/09/2023
Committees: Finance and Premises, Curriculum

Mrs S Wilkins - Parent Governor

I joined the board of governors in September 2019 as a parent governor. My current duties include being a member of the curriculum committee and I am a supporting link governor for safeguarding. I have two children, one currently in Year 6 and the other in Year 3.

My own professional background is in education, with over twenty years primary teaching experience – specialising in Maths, Assessment and Special Educational Needs over the years. Currently, I teach an upper KS2 class in a school in Warrington alongside a Maths Mastery Specialist role with North West Three Maths Hub.

My passion in education is ensuring that children achieve their full potential in all aspects of their school life. Therefore, I am delighted to be supporting the school’s leadership team, staff and parents to ensure that this can happen as Heyes Lane moves from strength to strength.

Category of Governor: Parent
Current term of Office: 22/07/19 – 21/07/23
Committees: TBC

L Powell - Co-opted Governor

I joined the board of governors in September 2015 as a parent governor and was co-opted to the board of governors in June 2019. My current duties include being chair of the curriculum committee and a member of the finance and premises, headteacher’s performance management and pay review committees. I have two daughters, one of whom finished at Heyes Lane last year and the other is currently in year 4.

I originally qualified as an 11-18 science teacher and taught for several years before moving to an examinations board where I now work as Senior Product Manager. I am experienced in strategic evaluation, commercial assessment, project leadership and cultural change. I have obtained postgraduate qualifications in education and have completed a master’s in business administration.

With a background in education and management, and a strong drive for continuous improvement, I am committed to supporting Heyes Lane be the best it can be.

Category of Governor: Co-opted Governor
Current term of Office: 26/06/19 – 26/06/23
Committees: Curriculum, Finance & Premises, Pay Review and Headteacher’s Performance Management
Focus Areas: TBC

Current Governors Title Term of Office Business Interests No. of Committee Meetings attended
2020-21
Attendance at GB Meetings 2020-21
Ms S Foord Headteacher 01/09/2017 None 10 4
Mr T Meacock Chair of Governors 20/09/19 – 28/03/2022 Atkins
Wife is member of Staff
4 4
Mr D Hope Vice-Chair of Governors 01/09/2019 – 31/08/2023 None 5 4
Mrs D Knowles Co-Opted 01/09/2019 – 31/08/2023 None 3 4
Mrs L Powell Co-Opted 26/06/2019 – 25/06/2023 None 6 4
Mr O Gover Co-Opted 12/09/2019 – 11/09/2023 Accelya UK 5 4
Mr J Pattison Co-Opted 12/09/2019 – 11/09/2023 None 2 4
Mr I Shoesmith Co-Opted 12/09/2019 – 21/07/2023 BBC News
Bagboard Ltd
1 3
Mr A Allen Parent Governor 22/07/2019 – 21/07/2023 Sellafield Ltd
Icheme Congress Rep
STEM Ambassador
7 4
Mrs S Wilkins Parent Governor 22/07/2019 – 21/07/2023 Associate Gov at Oughtrington CP School 3 4
Mr M Finn Staff 28/02/2017 – 27/02/2021 None 1 0
Mrs S Harkin Deputy Headteacher (Observer) 06/04/2017 – 05/04/2021 None 8 4
Mrs W Brown Assistant Headteacher (Observer) 06/04/2017 – 05/04/2021 None 0 4
Mrs D Clark School Business Manager 22/07/2019 – 21/07/2023 None 6 4